Opieka nad bliską osobą, która z racji wieku lub stanu zdrowia nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, jest wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Niestety czasem zdarza się również tak, że pomoc w codziennych czynnościach przerasta nasze możliwości i jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z usług profesjonalnego domu opieki. Decyzja ta nigdy nie jest łatwa, jednak jest to najlepsze rozwiązanie dla wymagających opieki seniorów i osób schorowanych. Jak przygotować się na przeprowadzkę bliskiej osoby do domu opieki? Jak przeprowadzić proces adaptacji? W dzisiejszym wpisie opowiemy jak przygotować seniora na pierwsze dni w naszym Domu Seniora Holi-Care.
Jak oswoić seniora z myślą o przeprowadzce do domu opieki?
To zupełnie normalne, że większość seniorów i osób schorowanych boi się przeprowadzki w nowe miejsce. Z tego powodu wiadomość o zamieszkaniu w domu opieki może budzić negatywne emocje, takie jak smutek, lęki, przygnębienie, a nawet złość. Ważne jest więc to, by informacja o nowym miejscu zamieszkania została przekazana w sposób łagodny. W naszym Domu Seniora dążymy do tego, by jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji ze strony rodziny przeprowadzić z seniorem rozmowę na temat jego stanu zdrowia oraz innych powodów, dla których decyzja o zamieszkaniu w naszej palcówce wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.
Bardzo ważnym aspektem jest tu również ścisła współpraca rodziny i pracowników placówki, tak by nie zakłócać komunikacji oraz przedstawić nam wszelkie istotne informacje na temat stanu zdrowia przyszłego podopiecznego. Warto przygotować także listę przyzwyczajeń i nawyków seniora oraz jego zainteresowań, tak by pracownicy placówki mogli jak najlepiej przygotować się na jego pobyt. Dobrym pomysłem będzie również zaprezentowanie seniorowi ośrodka, jego wyglądu i udogodnień poprzez wizytę w Domu Seniora lub za pośrednictwem strony internetowej. Da to seniorowi szanse na oswojenie się z nowym miejscem.
Na jaką reakcję seniora należy się przygotować?
Nie oszukujmy się, reakcja ze strony seniora może być dość różna. Jedni przyjmą ten fakt ze spokojem, od razu rozumiejąc, że jest to najlepsze wyjście z sytuacji. Inni mogą odczuwać złość, poczucie krzywdy, czy lęk przed nową sytuacją. Najważniejsze to uzbroić się w ogromne pokłady zrozumienia i cierpliwości, a przede wszystkim spokoju, tak by nie potęgować emocji, które kumulują się wokół tego tematu. Bardzo ważne jest rozwianie wszelkich wątpliwości seniora oraz szczere odpowiedzenie na wszystkie pytania, które zadaje. Nigdy nie należy również negować emocji seniora oraz jego argumentów.
Jak spakować seniora na pierwsze dni w naszym Domu Seniora?
Gdy opadną już pierwsze emocje, a senior oswoi się z myślą o przeprowadzce, warto zadbać o przygotowanie kilku rzeczy, które mogą okazać się niezbędne w pierwszych dnia pobytu:
- dokumentacja – dokumenty medyczne, lista leków z dawkowaniem, pełnomocnictwa;
- odzież i obuwie – wygodne komplety ubrań do codziennego funkcjonowania;
- podstawowe artykuły higieniczne – żel pod prysznic, dezodorant, szampon do włosów, szczoteczka i pasta do zębów. Również pampersy lub pieluchomajtki jeśli jest to potrzebne.
Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzenie seniora w drobne pamiątki oraz zdjęcia, które pozwolą mu poczuć się w placówce jak w domu. Obecność znajomych rzeczy pozwoli osobie starszej oswoić się z nowym miejscem i nieco zmniejszyć uczucie tęsknoty za domem i bliskimi.
W jaki sposób personel placówki stara się pomóc w adaptacji seniora?
Bardzo ważnym aspektem udanej adaptacji w domu opieki jest podejście personelu do każdego nowego mieszkańca placówki. W naszym Domu Seniora dokładamy wszelkich starań, by w pełni wspierać podopiecznego w zaaklimatyzowaniu się w nowych warunkach oraz w codziennych czynnościach. Wszyscy pracownicy starają się, by w naszej placówce panowała spokojna i domowa atmosfera, która wspomaga adaptację i daje podopiecznym bezpieczeństwo.
W szybkim zaaklimatyzowaniu się może pomóc również uczestnictwo seniora we wszystkich zajęciach grupowych, dlatego staramy się aktywizować swoich podopiecznych i zachęcać ich do nawiązywania kontaktów z innymi mieszkańcami Domu Seniora. Równie pomocne może okazać się wspólne spożywanie posiłków, spacery oraz spędzanie czasu wolnego, które pozwoli seniorowi poczuć się pewnie wśród osób z tymi samymi problemami i troskami. Dużą uwagę przykładamy również do rehabilitacji, jako formy aktywizacji podopiecznych. Podczas zajęć tego typu senior ma szansę nie tylko poprawić swoją sprawność, ale również spędzić czas z innymi.
O czym jeszcze pamiętać przygotowując seniora na przeprowadzkę do domu opieki?
Pierwsze dni w nowym miejscu mogą być dla seniora wyjątkowo trudne. W tym okresie warto uzbroić się w cierpliwość i pokłady wyrozumiałości oraz zwiększyć częstotliwość odwiedzin w placówce. Nie należy ignorować również uczuć seniora, ani negować jego uwag dotyczących pobytu. Równocześnie warto pamiętać, że stres i przygnębienie mogą powodować niezadowolenie oraz nadmierny krytycyzm, dlatego najlepiej być w stałym kontakcie z pracownikami placówki i na bieżąco konfrontować wszelkie zastrzeżenia seniora co do pobytu w domu opieki.
Zapoznaj się z ofertą domu seniora Holi-Care – wspólnie zadbamy o dobro Twojego bliskiego!