Troska o zdrowie to niezwykle istotny aspekt naszej codzienności, który z pewnością nie jest zależny od wieku. Wprost przeciwnie, to właśnie seniorzy powinni w szczególny sposób zadbać o swoją kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Bardzo często zdarza się, że wymaga to zapewnienia stałej opieki medycznej czy też włączenia odpowiedniej diety i suplementacji. Podpowiadamy więc jak dbać o osoby w starszym wieku, by jak najdłużej cieszyły się one dobrym zdrowiem, energią i zapałem do podejmowania kolejnych wyzwań.
Zdrowie osoby starszej i czynniki je warunkujące
Wiek starczy jest ściśle związany z występowaniem różnego rodzaju schorzeń, determinujących funkcjonowanie, a często obniżających w znaczący sposób jakość życia. Jak się jednak okazje, bardzo często u źródła chorób leżą zaniedbania w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. Na nie składa się z kolei higiena osobista, regularna aktywność fizyczna, odpowiednio zbilansowana dieta i systematyczne konsultacje lekarskie, pozwalające na wychwycenie pojawiających się problemów, a często również zahamowanie ich dalszego rozwoju. Codzienność seniora budowana jest również przez pozytywne nastawienie i pogodę ducha, o które warto zawalczyć, by móc cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem psychicznym również w okresie starości.
Zdrowie psychiczne – jak zadbać o nie w okresie starości?
Na starzenie się organizmu i jakość naszego funkcjonowania w podeszłym wieku nie wpływają wyłącznie geny. Stan ten zależny jest bowiem od wielu czynników, jak chociażby zdrowie fizyczne czy odpowiednia dieta. Nie bez znaczenia pozostaje tu również zdrowie psychiczne, odzwierciedlające się m.in. w integracji społecznej i zachowaniu bliskich relacji z rówieśnikami. Nic w tym dziwnego, bowiem narastające wraz z upływem kolejnych lat poczucie samotności, może zdominować codzienność starszej osoby.
Silne poczucie straty i żałoba, rzutują nie tylko na stan psychiczny, ale również i na zdrowie fizyczne seniora. Dlatego też niezwykle istotnym czynnikiem jest utrzymywanie stałego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Czas ten warto wypełnić interesującymi zajęciami. Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się kluby seniora. Również i domy seniora stanowią dobrą alternatywę dla osób, które poszukują towarzystwa, by poradzić sobie z dominującym uczuciem samotności i odizolowania od otoczenia.
W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli aktywność fizyczna i higiena seniorów
Aktywność fizyczna to podstawowy warunek dobrego zdrowia. Dotyczy to również osób starszych, które nie powinny rezygnować z różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych. Nie chodzi tutaj wcale o intensywny wysiłek, ale przede wszystkim o systematyczną aktywność na świeżym powietrzu, połączoną z lekką gimnastyką, rozciąganiem czy relaksacyjnym pływaniem. Takie naturalne, a zarazem przystępne dla seniora ćwiczenia, pomagają utrzymać dobrą kondycję i wspierają troskę o zdrowie fizyczne. Wspomagają one serce i układ krążenia oraz dodają energii, niezbędnej do podejmowania kolejnych wyzwań.
Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również codzienna higiena, również ta, związana z jamą ustną. W okresie starości należy więc dołożyć wszelkich starań, by problemy z układem moczowym czy uzębieniem nie przyczyniły się do pogorszenia jakości życia.
Na talerzu seniora – kilka słów o diecie osób starszych
Odpowiednio zbilansowana dieta powinna stanowić ważny aspekt naszego codziennego funkcjonowania, niezależnie od wieku i potrzeb z niego wynikających. U osób starszych zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy rośnie zwłaszcza w okresie zimowym, który wymaga zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Potrawy warto w tym czasie wzbogacić produktami, dostarczającymi odpowiednich mikroelementów, ale także takimi, które naturalnie chronią przed przeziębieniem i różnego rodzaju infekcjami.
Na talerzu seniora nie może zabraknąć produktów, bogatych w witaminę A i C. Warzywa i owoce będą stanowić istotne wsparcie dla układu odpornościowego, dodając przy tym energii i redukując uczucie zmęczenia. Zróżnicowane potrawy powinny zawierać również jajka, drób, ryby oraz mleko i produkty z niego wytwarzane. Odpowiednią suplementację warto natomiast skonsultować z lekarzem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązania i rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Nie można również zapominać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Mogą temu służyć warzywne soki i niegazowana woda, a w okresie zimowych mrozów rozgrzewające herbatki z dodatkiem miodu. Warto przy tym pamiętać, że na pozytywne zmiany nigdy nie jest za późno, a konsekwencja w działaniu szybko odbije się na jakości codziennego funkcjonowania seniora, pozwalając mu utrzymać dobre zdrowie i pogodę ducha również w okresie starości.