Domy seniorów wychodzą naprzeciw potrzebom osób starszych wymagających całodobowej opieki. W ramach pobytu stałego dbają o wszystkie potrzeby podopiecznych, w tym o kompleksowe wyżywienie. Seniorzy to osoby szczególnie narażone na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w związku z czym ich posiłki często wymagają modyfikacji pod kątem zaleceń lekarskich. Właśnie dlatego dieta indywidualna nie stanowi dużego wyzwania dla kucharzy pracujących w domach seniorów. Dokładają oni wielu starań, aby każdy senior jadł posiłki nie tylko smaczne, ale i bezpiecznie I zdrowo dla siebie. Jak wygląda dieta indywidualna w domu opieki nad seniorami?

Jakie są ogólne zalecenia żywieniowe dla seniorów?

Dzięki prawidłowo zbilansowanej diecie osoby starsze mogą cieszyć się dobrą kondycją psychiczną i fizyczną. Tempo metabolizmu u seniorów zwalnia, więc ważne jest, aby wypijali odpowiednią ilość płynów, spożywali dania lekkie dla żołądka, a także unikali nadmiaru słodyczy i potraw tłustych. W ich codziennym jadłospisie nie może zabraknąć miejsca na produkty zbożowe, gęste i pożywne zupy, warzywa gotowane na parze czy chude mięso i ryby. Ważne miejsce w menu seniora zajmują jaja, fermentowane produkty mleczne i zdrowe tłuszcze zawarte w olejach roślinnych. Świeże owoce i warzywa, z uwzględnieniem sezonowych, będą cennym źródłem witamin i minerałów w diecie seniora. Z racji tego, że wiele osób starszych ma braki w uzębieniu lub korzysta z protez zębowych, serwowane pokarmy nie mogą być zbyt twarde.

Jak dbać o zdrowie w starszym wieku?

Jak wygląda dieta dla seniora z alergią lub nietolerancją pokarmową?

Seniorzy o wiele częściej niż osoby młodsze skarżą się na problemy z trawieniem. Zmagają się z bólami żołądka, wzdęciami czy przewlekłymi zaparciami. Nie brakuje też osób starszych z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi. W domu opieki senior ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi może liczyć na odpowiednią dietę, co zawsze odnotowuje się w karcie pensjonariusza. Kucharze w domach opieki przygotowują osobne posiłki dla osób z wykluczeniami pokarmowymi. Mimo to nie sposób przecenić własnej dyscypliny żywieniowej seniora dotkniętego alergią lub nietolerancją pokarmową. Restrykcyjna dieta stanowi dla niego klucz do zdrowia, a opiekunowie z racji dużej liczy podopiecznych nie są w stanie sprawdzać, jakie przekąski osoba starsza otrzymuje od odwiedzających.

Jak wygląda dieta seniora po chorobie lub operacji?

Do domów seniora często trafiają osoby po chorobach czy operacjach. Obok seniorów po zawałach czy udarach mieszkają tam też chorzy na cukrzycę, osteoporozę czy zaburzenia lipidowe. Każdy z tych przypadków wymaga jadłospisu, który ułatwi powrót do zdrowia i uchroni przed nawrotem problemów zdrowotnych. Seniorom po chorobie lub operacji specjalistyczną dietę zaleca lekarz i to jego wskazówkami kieruje się dom seniora, przygotowując posiłki. Osoby starsze po zabiegach lub z chorobami układu pokarmowego stosują zwykle dietę lekkostrawną z ograniczeniem błonnika i dań pikantnych. Seniorom z podwyższonym poziomem cholesterolu przygotowuje się posiłki niskotłuszczowe. Chorym na cukrzycę kucharze w domach opieki serwują dania z niskim indeksem glikemicznym.

Jak wygląda dieta w domu seniora?

Dlaczego seniorzy cierpią na brak apetytu i jak temu zaradzić?

Brak apetytu u seniora wynika z procesu starzenia się organizmu, ale nie tylko. Apetyt zmniejsza się też z powodu braku uzębienia, zaburzeń hormonalnych czy kłopotów z trawieniem pokarmów. Gdy brak łaknienia przedłuża się, wzrasta ryzyko niedoborów składników odżywczych niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. W domu opieki senior cierpiący na brak apetytu może liczyć na pomoc dietetyka, który zaproponuje urozmaiconą dietę, i lekarza, który określi przyczynę problemów i przepisze leki poprawiające apetyt.