Profesjonalna opieka nad seniorami może przybierać różną formę. Największą popularnością w tym zakresie cieszy się z pewnością całodobowa opieka, świadczona przez domy spokojnej starości. Coraz więcej takich placówek decyduje się jednak na wprowadzenie do swojej oferty tzw. pobytu krótkoterminowego. To swego rodzaju odpowiedź na potrzeby rodzin, które nie zawsze są w stanie zapewnić osobom starszym całodobowe wsparcie, co z kolei staje się źródłem frustracji, gniewu, zmęczenia i spadku motywacji do podejmowania kolejnych wyzwań dnia codziennego. Jak wygląda taka usługa w praktyce, jakie są jej największe zalety i kiedy warto z niej skorzystać?
Co kryje się pod pojęciem opieki krótkoterminowej w domu seniora?
Domy opieki, wychodząc naprzeciw potrzebom, ale również i oczekiwaniom rodzin osób starszych i niepełnosprawnych, coraz częściej oferują tzw. pobyt krótkoterminowy. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy najbliżsi nie mogą obdarzyć seniora wystarczającą troską. Dotyczy to, chociażby okresów rekonwalescencji po operacjach, ale również związane jest z koniecznością pełnienia innych obowiązków domowych czy zawodowych.
Z możliwości, jakie niesie ze sobą opieka krótkoterminowa, korzystają również opiekunowie ze względu na nieprzewidziane zdarzenia losowe, które mogą dotknąć każdego z nas. Taka forma tymczasowej pomocy to realne wsparcie dla rodzin w kryzysie, związanym z brakiem możliwości zapewnienia opieki zależnej od niej osobie.
Jakie usługi obejmuje opieka krótkoterminowa?
Opieka krótkoterminowa to najczęściej wybierana forma wsparcia przez rodziny, które z różnych powodów nie mogą tymczasowo zająć się osobą starszą. Ta z kolei otrzymuje w placówce stosowne świadczenia, dostosowane zarówno do indywidualnych potrzeb, jak i oczekiwań. Powierzenie bliskiej osoby pod opiekę wykwalifikowanego personelu, pozwala więc na skorzystanie ze wsparcia medycznego, specjalistycznych konsultacji czy zabiegów rehabilitacyjnych, ale również i na socjalizację w gronie rówieśników z podobnymi problemami, co może pozytywnie wpłynąć zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie seniora.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które korzystają z krótkoterminowej opieki po zabiegach i operacjach. Tutaj większość działań skupia się bowiem na dążeniu do przywrócenia im sprawności i zdolności do samodzielnego funkcjonowania – na tyle, na ile będzie to możliwe. Na skorzystanie z takiej możliwości decydują się najczęściej osoby, które z różnych względów utraciły zdolność do zaspokajania swoich podstawowych potrzeb bez pomocy postronnych osób.
Dlaczego warto zdecydować się na opiekę krótkoterminową?
Opieka krótkoterminowa, świadczona przez domy seniora, niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. To przede wszystkim kompleksowe usługi, obejmujące niemalże każdą sferę codziennego funkcjonowania. Świadczone na rzecz seniorów wsparcie i opieka dopasowane są do ich indywidualnych potrzeb. Dzięki rehabilitacji pod okiem profesjonalistów, powrót do zdrowia następuje znacznie szybciej, a towarzystwo rówieśników i możliwość spędzania z nimi czasu wolnego, buduje dobre samopoczucie, stanowiące solidną podstawę sukcesu, jeśli chodzi o proces zdrowienia.
Jednak krótkoterminowy pobyt w domu opieki niesie ze sobą również długofalowe korzyści. Często bowiem zmiana środowiska pozwala spojrzeć na codzienność z nowej perspektywy, przerwać rutynę, a nawet zrelaksować się i nieco odpocząć. To realna możliwość, by nabyć motywację do podejmowania kolejnych wyzwań dnia codziennego i aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności. Z drugiej strony opieka krótkoterminowa to również szansa dla opiekunów i rodziny, by odpocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie od obowiązków, wynikających z konieczności sprawowania opieki nad seniorem.
Opieka krótkoterminowa jako pobyt adaptacyjny
Opieka krótkoterminowa niesie ze sobą również dodatkowe korzyści. Może ona bowiem przybierać formę pobytu adaptacyjnego i w ten sposób być traktowana przez rodziny, które zastanawiają się nad takim właśnie rozwiązaniem. To idealna szansa, by zapoznać się z zasadami, panującymi w placówce, ale również i personelem, mieszkańcami, a także komfortem codziennego funkcjonowania i możliwościami, jakie stwarza profesjonalne wsparcie i opieka w domach seniora.